Cel mai bun mouse gaming

Cuprins 11 sectiuni
Cel mai bun mouse gaming pentru cei mai multi jucatori e unul wireless, de aproximativ 100 g, cu senzor optic precis, raspuns de 1 ms si o forma simpla care se potriveste si cu palma intreaga, si cu prinderea din varful degetelor, pentru ca asa scapi de cablul care se agata de birou fara sa pierzi viteza in joc. Logitech G305 e alegerea cea mai echilibrata: senzor HERO de 12.000 dpi, wireless LIGHTSPEED, 99 g si pana la 250 de ore pe o singura baterie AA.
Pentru cine vrea multe butoane, Logitech G502 Hero are 11 programabile si greutati reglabile. Pentru shootere, Pro X Superlight are doar 63 g, iar Razer Viper 8K trimite pozitia de 8000 de ori pe secunda. Logitech G102 si Redragon Cobra sunt variantele cu fir de la intrarea in gama.
Cele 11 mouse-uri de gaming recomandate

Plusuri
- Pana la 250 de ore pe o baterie AA
- Raspuns de 1 ms, ca un mouse cu fir
- 5 profiluri salvate in mouse
- Forma mica, buna pentru mana medie si mica
Minusuri
- Baterie AA, nu acumulator
- Fara iluminare RGB

Plusuri
- 11 butoane programabile
- Greutatea se regleaza cu 5 piese de 3,6 g
- 5 profiluri salvate pe mouse
- Peste 400 IPS, fara acceleratie
Minusuri
- Greu, 121 g fara greutatile extra
- Forma pentru dreptaci

Plusuri
- Doar 63 g
- Facut pentru jucatorii de eSports
- Wireless LIGHTSPEED
- Alunecare usoara, declarat
Minusuri
- Doar 4 butoane
- Varf de gama, nu pentru incepatori

Plusuri
- Trimite pozitia de 8000 de ori pe secunda
- Switch-uri optice, fara dublu click accidental
- Simetric, si pentru stangaci
- 8 butoane programabile, memorie on-board
Minusuri
- Greutatea apare ca 71 g in titlu si 105 g in specificatii
- 8000 Hz cere un calculator puternic

Plusuri
- Forma DeathAdder, recunoscuta in eSports
- Ergonomic, palma se sprijina natural
- Greutate medie, 96 g
- Simplu, fara butoane in plus
Minusuri
- Doar 6400 dpi
- Doar pentru dreptaci

Plusuri
- 11 butoane, inclusiv declansatorul multifunctional
- Rotita HyperScroll, cu inclinare si doua moduri de derulare
- Switch-uri optice cu durata de 70 de milioane de click-uri
- Iluminare Razer Chroma RGB
Minusuri
- Greutatea nu e declarata
- Mare, pentru mana medie si mare

Plusuri
- Doar 67 g, cu fir
- Plug and play, DPI si LED reglate din mouse
- Senzor fara acceleratie, 1000 Hz
- Simetric, pentru ambele maini
Minusuri
- Praful intra prin gaurile carcasei
- Doar 6 butoane

Plusuri
- Senzor facut de PixArt si SteelSeries, urmarire 1 la 1
- Switch-uri declarate pentru 60 de milioane de click-uri
- RGB in trei zone
- Usor, forma ergonomica
Minusuri
- Greutatea trecuta gresit in specificatii, 0,77 kg
- Doar 6 butoane

Plusuri
- Forma clasica, simpla, 6 butoane
- Iluminare RGB in 16,8 milioane de culori
- Usor, 85 g
- Reglaje in Logitech G HUB
Minusuri
- Senzor de 8000 dpi, nu HERO
- Cablu fix

Plusuri
- DPI reglabil din 100 in 100
- 5 trepte DPI rapide, 500-5000
- 5 profiluri, fiecare cu culoarea lui
- Iluminare RGB
Minusuri
- Cel mai greu din selectie, 130 g
- Senzorul nu e numit

Plusuri
- Merge cu fir, wireless si pe Bluetooth
- Comuta intre 2 dispozitive Bluetooth
- Peste 180 de ore pe o incarcare, declarat
- Receiver ascuns magnetic sub mouse
Minusuri
- Titlul spune 24.000 dpi, specificatiile 22.000
- Switch-uri pentru 20 mil. click-uri, mai putin decat la marci
Ce inseamna DPI si de ce nu conteaza cifra mare
DPI, adica puncte pe inch, arata cat de departe se misca cursorul pe ecran cand misti mouse-ul un inch, adica 2,54 cm. La 800 dpi, cursorul parcurge 800 de pixeli, la 1600 dpi de doua ori mai mult. Producatorii scriu pe cutie maximul senzorului, 20.000 sau 26.000 dpi, dar aproape nimeni nu joaca asa.
In shootere, cei mai multi jucatori folosesc intre 400 si 1600 dpi si sensibilitate mica in joc, ca sa poata tinti precis cu miscari de brat. La 26.000 dpi, o atingere a mouse-ului trimite cursorul peste tot ecranul. Ce conteaza cu adevarat e ca senzorul sa nu aiba acceleratie, adica aceeasi miscare a mainii sa dea mereu aceeasi miscare pe ecran. Senzorii HERO, Focus+, PixArt 3360 si TrueMove Core din selectie sunt declarati fara acceleratie.
Greutatea mouse-ului
Datele din grafic, in tabel
| Model | Valoare |
|---|---|
| Redragon Cobra RGB | 130 g |
| Logitech G502 Hero | 121 g |
| Logitech G305, wireless | 99 g |
| Razer DeathAdder Essential | 96 g |
| Logitech G102 Lightsync | 85 g |
| SteelSeries Rival 3 | 77 g |
| Razer Viper 8K | 71 g |
| FURYCUBE G11, wireless | 68 g |
| Glorious Model O | 67 g |
| Logitech Pro X Superlight | 63 g |
Greutatea a devenit, in ultimii ani, cifra dupa care se aleg mouse-urile de shootere. Un mouse sub 70 g, ca Pro X Superlight, Glorious Model O sau FURYCUBE G11, porneste si se opreste mai usor, deci tintirea rapida oboseste mai putin incheietura. Intre 80 si 100 g, ca G102, DeathAdder sau G305, e greutatea obisnuita, buna pentru orice joc.
Peste 110 g, ca G502 Hero sau Redragon Cobra, mouse-ul e mai stabil si mai precis la miscari mici si lente, dar mai obositor la miscari mari. G502 are si greutati de 3,6 g care se adauga sau se scot, deci il potrivesti dupa gust.
Cu fir sau wireless
| Tip | Avantaj | Dezavantaj | Din selectie |
|---|---|---|---|
| Cu fir | nu se descarca, accesibil | cablul se agata | G502 Hero, G102, DeathAdder, Viper 8K, Model O |
| Wireless 2.4 GHz | fara cablu, 1 ms | baterie sau acumulator | G305, Pro X Superlight |
| Bluetooth | merge fara receiver la laptop | intarziere mai mare | FURYCUBE G11 |
| Toate trei | un mouse pentru mai multe dispozitive | marca mai putin cunoscuta | FURYCUBE G11 |
Wireless-ul de gaming pe 2.4 GHz, cu receiver USB, are astazi acelasi raspuns de 1 ms ca un cablu, deci in joc nu pierzi nimic. Bluetooth-ul e bun pentru birou si laptop, dar are intarziere mai mare, asa ca pentru jocuri folosesti receiverul. Daca alegi cu fir, un cablu impletit si flexibil, ca la Glorious sau Razer Speedflex, se agata mai putin de birou.
Ce forma ti se potriveste
Forma conteaza mai mult decat orice cifra, pentru ca mouse-ul il tii ore intregi. Exista doua forme principale. Mouse-urile ergonomice, ca DeathAdder Essential, G502 Hero sau Basilisk V3, sunt inclinate pentru mana dreapta si sprijina palma si degetul mare. Mouse-urile simetrice, ca G305, G102, Pro X Superlight, Viper 8K sau Model O, au ambele parti la fel si merg si pentru stangaci.
Felul in care tii mouse-ul decide si el: cu toata palma pe mouse alegi un model lung si inalt, de 125-132 mm. Cu palma doar pe spatele mouse-ului si degetele arcuite, merge un mouse mediu. Cu varful degetelor, fara sa atingi mouse-ul cu palma, un mouse mic si usor, ca G305 sau G102, de 116,6 mm.
Butoane programabile
Un mouse de shooter are nevoie de click stanga, click dreapta, rotita si doua butoane laterale, pentru inainte si inapoi sau pentru comenzi rapide. Pro X Superlight are exact atat. Pentru MMO si jocuri de strategie, unde ai zeci de abilitati, mai multe butoane programabile, ca cele 11 de la G502 Hero sau Basilisk V3, inlocuiesc tastele si te lasa sa joci cu mana stanga pe miscare.
Butoanele se programeaza din software-ul producatorului, Logitech G HUB sau Razer Synapse. Profilurile salvate in memoria mouse-ului, cum au G305, G502, Viper 8K si Redragon Cobra, raman active si pe alt calculator, fara software instalat.
Rata de polling: 1000 sau 8000 Hz
Rata de polling e numarul de rapoarte pe care mouse-ul le trimite calculatorului intr-o secunda. Standardul de gaming e 1000 Hz, adica o data la o milisecunda, ca la Glorious Model O sau FURYCUBE G11. Razer Viper 8K ajunge la 8000 Hz, adica o data la 0,125 ms.
Diferenta se simte doar in conditii precise: un monitor de 240 Hz sau mai mult, un calculator puternic si un jucator care chiar observa cateva zecimi de milisecunda. La 8000 Hz, procesorul lucreaza mai mult, iar in unele jocuri mai vechi pot aparea sacadari. Pentru cei mai multi, 1000 Hz e suficient. Un monitor de gaming rapid conteaza mai mult decat polling-ul mare.
Suprafata si intretinerea
Senzorul unui mouse de gaming lucreaza cel mai bine pe un mousepad textil sau dur, mare, nu direct pe birou, unde lemnul sau sticla pot deruta senzorul. Un mousepad mare te lasa sa folosesti DPI mic si miscari de brat. Picioarele din PTFE, declarate la FURYCUBE G11, aluneca usor si se uzeaza lent.
Curata mouse-ul o data la cateva saptamani cu o laveta usor umeda si cu aer comprimat in gaurile carcasei tip fagure. Lentila senzorului se sterge cu un betisor uscat. Nu folosi alcool pe butoanele cu acoperire mata, pentru ca le poate face lucioase.
Ce cauti si ce alegi
| Ce cauti | Ce conteaza | Din selectie |
|---|---|---|
| Mouse gaming wireless | 2.4 GHz, 1 ms | Logitech G305, Pro X Superlight, FURYCUBE G11 |
| Mouse gaming Logitech | senzor HERO, G HUB | G305, G502 Hero, Pro X Superlight, G102 |
| Mouse gaming Razer | switch-uri optice, Synapse | Viper 8K, DeathAdder Essential, Basilisk V3 |
| Mouse de gaming cu fir | nu se descarca | G502 Hero, G102, Glorious Model O |
| Mouse gaming usor | sub 70 g | Pro X Superlight, Model O, FURYCUBE G11 |
| Mouse gaming fara fir si Bluetooth | trei moduri de conectare | FURYCUBE G11 |
| Mouse gaming accesibil | forma simpla, cu fir | Logitech G102, Redragon Cobra |
| Mouse gaming cu multe butoane | MMO, macro | G502 Hero, Basilisk V3 |
| Mouse gaming ergonomic | forma pentru dreptaci | DeathAdder Essential, G502 Hero |
Restul echipamentului de gaming
Mouse-ul lucreaza impreuna cu tastatura si monitorul: o tastatura mecanica de gaming are acelasi tip de switch-uri rezistente, iar un microfon bun ajuta la jocurile in echipa. Daca vrei un mouse fara cablu si pentru birou, citeste si despre mouse-urile wireless, iar pentru gama Razer completa, despre mouse-urile Razer.
Cum am ales
Am pornit de la mouse-urile de gaming disponibile pe eMAG si am pastrat cate unul pentru fiecare nevoie: wireless cu baterie lunga, ultrausor pentru shootere, cu multe butoane pentru MMO, ergonomic, cu polling de 8000 Hz, cu carcasa tip fagure, cu trei moduri de conectare si variante cu fir la intrarea in gama. Am scos variantele de culoare ale aceluiasi mouse, accesoriile vandute ca mouse si modelul G502 LightSpeed wireless, care nu mai era disponibil.
Datele vin din specificatiile si descrierile producatorilor: senzorul, DPI-ul, rata de polling, numarul de butoane, greutatea, dimensiunile si autonomia. Unde valorile se contrazic, cum e greutatea la Viper 8K si Rival 3 sau DPI-ul la FURYCUBE, am spus asta in dreptul modelului. Nu am testat mouse-urile, iar cat costa fiecare vezi pe pagina lui.





