Componente

Cele mai bune surse PC

Cele mai bune surse PC (2026): 550-1000 W, Bronze si Gold, modulare si ATX 3.1
Cuprins 12 sectiuni
  1. Cele 10 surse PC recomandate
  2. Puterea surselor din lista
  3. Ce sursa pentru ce PC
  4. Cati wati iti trebuie
  5. Bronze, Gold si eficienta
  6. Modulara, semimodulara sau fixa
  7. ATX 3.1 si conectorul 12VHPWR
  8. Protectiile unei surse
  9. Zgomotul si ventilatorul
  10. Montajul sursei
  11. Ce mai merge langa sursa
  12. Cum am ales

Cele mai bune surse PC sunt sursele de 650-850 W cu certificare 80 PLUS Gold, de la producatori cunoscuti, cu protectii la supratensiune, supracurent si scurtcircuit, pentru ca alimenteaza stabil o placa video si un procesor de gaming, se incalzesc putin si raman silentioase ani la rand. Pentru un PC de birou fara placa video dedicata, o sursa de 550 W Bronze e suficienta.

Alegerea noastra e Corsair RM750x, o sursa complet modulara de 750 W, compatibila ATX 3.1, cu conector 12VHPWR pentru placile video noi si mod Zero RPM. RM850x si RM1000x sunt pentru placi video mari, Seasonic G12 GC si Gigabyte UD750GM sunt surse Gold, iar Corsair CX550 si Thermaltake Smart SE sunt pentru PC-uri de birou.

Cele 10 surse PC recomandate

Corsair RM750x, 750 W, ATX 3.1
Alegerea noastra

Corsair RM750x, 750 W, ATX 3.1

  • 750 W, certificare Gold
  • Complet modulara, ATX 3.1
  • Conector 12VHPWR (12+4 pini)
  • Mod Zero RPM

Corsair RM750x e o sursa de 750 W complet modulara, cu certificare Gold si compatibila cu standardul ATX 3.1, cel facut pentru placile video din ultimele generatii. Are un conector 12VHPWR de 12+4 pini, prin care o placa video noua se alimenteaza cu un singur cablu, plus doua cabluri PCIe 6+2 pentru placile video cu conectori clasici.

Modul Zero RPM opreste ventilatorul cand sarcina e mica, la navigat sau la birou, deci sursa e complet silentioasa cea mai mare parte a timpului. Producatorul o da pentru functionare continua la 50 de grade, iar conectorii includ 24 de pini ATX, doua cabluri de procesor 4+4 si opt SATA. Masoara 160 x 150 x 86 mm si cantareste 3,19 kg.

Are doar doua cabluri PCIe 6+2 pe langa 12VHPWR, putin pentru o placa video veche cu trei conectori de 8 pini. Pentru un PC de gaming cu o placa video de clasa medie sau medie-superioara, e cea mai echilibrata sursa din lista.

Plusuri

  • Cablu 12VHPWR nativ pentru placile video noi
  • Complet modulara
  • Ventilatorul se opreste la sarcina mica
  • Functionare continua la 50 de grade

Minusuri

  • Doar doua cabluri PCIe 6+2 pe langa 12VHPWR
  • 3,19 kg, mai grea decat sursele Bronze
Corsair RM850x, 850 W, ATX 3.1
Pentru placi video mari

Corsair RM850x, 850 W, ATX 3.1

  • 850 W, certificare Gold
  • Complet modulara, ATX 3.1
  • 12VHPWR si 3 x PCIe 6+2
  • Mod Zero RPM

Corsair RM850x e varianta de 850 W a aceleiasi serii RMx, cu aceeasi constructie complet modulara, certificare Gold, compatibilitate ATX 3.1 si mod Zero RPM. Fata de RM750x, are trei cabluri PCIe 6+2 in loc de doua, pe langa conectorul 12VHPWR, deci alimenteaza si placile video mari cu trei conectori clasici.

Cei 100 W in plus dau rezerva pentru o placa video de aproximativ 300 W si un procesor de varf, fara ca sursa sa lucreze aproape de limita, unde se incalzeste si ventilatorul se aude. Are 24 de pini ATX, doua cabluri de procesor 4+4 si opt SATA, masoara 160 x 150 x 86 mm si cantareste 3,28 kg.

Pentru un PC de birou sau cu o placa video mica e mai mult decat ai nevoie. Pentru un PC de gaming cu o placa video din clasa de sus, e alegerea potrivita.

Plusuri

  • Rezerva pentru placi video de 300 W
  • Trei cabluri PCIe 6+2 plus 12VHPWR
  • Complet modulara
  • Silentioasa la sarcina mica

Minusuri

  • Prea mult pentru un PC de birou
  • 3,28 kg
Corsair RM1000x, 1000 W, ATX 3.1
Cea mai puternica

Corsair RM1000x, 1000 W, ATX 3.1

  • 1000 W, certificare Gold
  • Complet modulara, ATX 3.1
  • 12VHPWR si 4 x PCIe 6+2
  • 12 x SATA

Corsair RM1000x e cea mai puternica sursa din lista, de 1.000 W, din aceeasi serie RMx complet modulara, cu certificare Gold, ATX 3.1 si mod Zero RPM. Are conector 12VHPWR si patru cabluri PCIe 6+2, deci poate alimenta cele mai mari placi video de pe piata sau doua placi video intr-un PC de lucru.

Cei 12 conectori SATA o fac potrivita si pentru un PC cu multe hard diskuri, cum e un server de casa sau o statie de editare video. La un sistem de 500-600 W, o sursa de 1.000 W lucreaza la jumatate din capacitate, zona in care eficienta e cea mai buna, iar ventilatorul sta oprit mult timp. Cantareste 3,65 kg si are aceleasi dimensiuni ca RM750x.

Pentru cele mai multe PC-uri de gaming e supradimensionata. Pentru un sistem cu placa video de varf, overclocking sau multe discuri, e alegerea sigura.

Plusuri

  • 1.000 W pentru sistemele de varf
  • Patru cabluri PCIe 6+2 plus 12VHPWR
  • 12 conectori SATA
  • Mod Zero RPM

Minusuri

  • Supradimensionata pentru cele mai multe PC-uri
  • 3,65 kg
Seasonic G12 GC-850, 850 W, Gold
Gold, nemodulara

Seasonic G12 GC-850, 850 W, Gold

  • 850 W, 80 PLUS Gold
  • Nemodulara, cabluri plate negre
  • 4 x PCIe 6+2
  • Protectii OCP, OVP, SCP, OPP

Seasonic G12 GC-850 e o sursa de 850 W cu certificare 80 PLUS Gold, care da, dupa producator, o eficienta de cel putin 87%, 90% si 87% la 20%, 50% si 100% din sarcina. Seasonic e unul dintre cei mai vechi producatori de surse, iar seria G12 GC e varianta Gold accesibila, nemodulara, cu cabluri plate negre, mai usor de pliat in carcasa.

Are patru cabluri PCIe 6+2, doua de procesor 4+4, sase SATA si trei Molex, plus protectii la supracurent, supratensiune, scurtcircuit si supraputere. Producatorul trece un MTBF de 100.000 de ore, iar corectia activa a factorului de putere reduce pierderile din retea. Masoara 150 x 86 x 140 mm. E nemodulara, deci cablurile nefolosite raman in carcasa, si nu are conector 12VHPWR nativ. Pentru o putere Gold mare, fara cabluri modulare, e o alegere solida.

Plusuri

  • Eficienta de 87-90% la 20-100% sarcina
  • Patru cabluri PCIe 6+2
  • Toate protectiile importante
  • MTBF de 100.000 de ore

Minusuri

  • Nemodulara, cabluri fixe
  • Fara conector 12VHPWR nativ
Seasonic Focus GX-750, 750 W, Gold
Gold, complet modulara

Seasonic Focus GX-750, 750 W, Gold

  • 750 W, 80 PLUS Gold
  • Complet modulara, cabluri plate
  • 62 A pe linia de 12 V
  • Ventilator de 120 mm cu rulment FDB

Seasonic Focus GX-750 e o sursa de 750 W complet modulara, cu certificare 80 PLUS Gold si o eficienta de aproximativ 90%, dupa producator. Linia de 12 V da 62 A, adica aproape 744 W, deci practic toata puterea sursei ajunge acolo unde o folosesc placa video si procesorul.

Ventilatorul de 120 mm are rulment FDB, cu fluid, mai silentios si mai durabil decat rulmentii obisnuiti. Are patru cabluri PCIe 6+2, doua cabluri 4+4 pentru procesor, zece SATA si cinci Molex, iar cablurile sunt plate si negre, usor de ascuns. Masoara 150 x 86 x 140 mm, cu 2 cm mai scurta decat Corsair RMx.

E construita pe standardul ATX 2.4, fara conector 12VHPWR nativ, deci o placa video noua se leaga prin adaptor. Pentru un PC cu o placa video cu conectori clasici, e una dintre cele mai bune surse de 750 W.

Plusuri

  • Complet modulara
  • 62 A pe 12 V, aproape toata puterea
  • Ventilator cu rulment FDB
  • 10 conectori SATA

Minusuri

  • ATX 2.4, fara 12VHPWR nativ
  • Specificatii mai putine despre greutate
Gigabyte UD750GM, 750 W, Gold
Gold modulara, condensatori japonezi

Gigabyte UD750GM, 750 W, Gold

  • 750 W, 80 PLUS Gold
  • Complet modulara
  • Condensatori japonezi
  • Protectii OVP, OPP, SCP, UVP, OCP, OTP

Gigabyte UD750GM e o sursa de 750 W complet modulara, cu certificare 80 PLUS Gold si condensatori principali japonezi, considerati mai durabili la caldura. Producatorul spune ca radiatorul e de aproximativ trei ori mai mare decat la solutia lor standard, iar ventilatorul are rulment hidraulic, mai linistit decat unul cu bile.

Are sase protectii: la supratensiune, supraputere, scurtcircuit, subtensiune, supracurent si supraincalzire, cea din urma rara la sursele din aceasta clasa. Conectorii includ patru cabluri PCIe 6+2, doua de procesor 4+4, opt SATA si trei Molex. Masoara 150 x 140 x 86 mm, dimensiunea standard ATX. Nu are conector 12VHPWR nativ, iar cablul de floppy nu mai foloseste nimanui. Pentru o sursa Gold modulara de 750 W, alternativa la Corsair RM750x, e o alegere buna.

Plusuri

  • Complet modulara
  • Condensatori japonezi
  • Sase protectii, inclusiv la supraincalzire
  • Ventilator cu rulment hidraulic

Minusuri

  • Fara 12VHPWR nativ
  • Un singur conector de floppy, inutil azi
Seasonic B12 BC-850, 850 W, Bronze
850 W Bronze

Seasonic B12 BC-850, 850 W, Bronze

  • 850 W, 80 PLUS Bronze
  • Nemodulara, cabluri plate
  • 4 x PCIe 6+2
  • Protectii OCP, OVP, SCP, OPP

Seasonic B12 BC-850 e o sursa de 850 W cu certificare 80 PLUS Bronze, cu o eficienta de cel putin 82%, 85% si 82% la 20%, 50% si 100% din sarcina. E varianta Bronze a sursei G12 GC, cu acelasi format ATX, aceleasi cabluri plate negre si aceleasi protectii, dar cu putin mai multa caldura pierduta la aceeasi putere.

Are patru cabluri PCIe 6+2, doua de procesor 4+4, sase SATA si trei Molex, deci alimenteaza o placa video mare cu trei conectori. Producatorul trece protectii la supracurent, supratensiune, scurtcircuit si supraputere, corectie activa a factorului de putere si un MTBF de 100.000 de ore. E nemodulara si, fiind Bronze, ventilatorul merge mai des la sarcina mare. Pentru un PC de gaming care are nevoie de 850 W fara sa treaca la o sursa Gold, e o alegere corecta.

Plusuri

  • 850 W cu patru cabluri PCIe
  • Seasonic, producator cu traditie
  • Cabluri plate, usor de aranjat
  • MTBF de 100.000 de ore

Minusuri

  • Bronze, mai multa caldura decat Gold
  • Nemodulara
nJoy Titan+ 750, 750 W, Bronze
Bronze cu DC-DC

nJoy Titan+ 750, 750 W, Bronze

  • 750 W, 80 PLUS Bronze 230 V EU
  • Tehnologie DC-DC, PFC activ
  • Single rail, 4 x PCIe 6+2
  • Ventilator de 120 mm cu rulment hidraulic

nJoy Titan+ 750 e o sursa de 750 W cu tehnologie DC-DC, in care tensiunile mici, de 3,3 si 5 V, se obtin din linia de 12 V, ceea ce le tine mai stabile cand placa video consuma mult. Are corectie activa a factorului de putere, condensatori testati la 105 grade si un ventilator de 120 mm cu rulment hidraulic.

Certificarea e 80 PLUS Bronze pentru retele de 230 V din Europa, cu 85-88-85% eficienta, putin diferita de testul standard. Are o singura linie de 12 V, patru cabluri PCIe 6+2, sase SATA, patru Molex si un cablu 4+4 pentru procesor, plus protectii OVP, OCP, SCP si OPP. Cantareste 2,04 kg. E nemodulara si are un singur cablu de procesor, putin pentru placile de baza de varf. Pentru un PC de gaming de clasa medie, e o sursa de 750 W corecta.

Plusuri

  • Tehnologie DC-DC pentru tensiuni stabile
  • Condensatori testati la 105 grade
  • Patru cabluri PCIe 6+2
  • Cabluri plate, flexibile

Minusuri

  • Nemodulara
  • Certificare Bronze pentru retea de 230 V, nu cea standard
Thermaltake Smart SE 630 W, Bronze
Semimodulara, 630 W

Thermaltake Smart SE 630 W, Bronze

  • 630 W, 80 PLUS Bronze
  • Semimodulara
  • Single rail, 49 A
  • Eficienta pana la 87%

Thermaltake Smart SE 630 W e o sursa semimodulara, cu certificare 80 PLUS Bronze si o eficienta de pana la 87%, dupa producator. Cablurile principale, de placa de baza si procesor, sunt fixe, iar restul se prind doar daca ai nevoie de ele, deci in carcasa raman mai putine cabluri nefolosite.

Are o singura linie de 12 V, de 49 A, adica aproximativ 590 W pe linia care alimenteaza placa video si procesorul. Conectorii sunt doua cabluri PCIe 6+2, un cablu de procesor 4+4, sase SATA, trei Molex si unul de floppy, iar protectiile acopera supraputerea, supratensiunea, scurtcircuitul, supracurentul si subtensiunea.

Doua cabluri PCIe ajung doar pentru o placa video de clasa medie, iar sursa merge doar pe retele de 200-240 V. Pentru un PC cu o placa video de pana la 200 W, e o alegere echilibrata.

Plusuri

  • Cabluri semimodulare
  • O singura linie de 12 V, 49 A
  • Cinci protectii
  • MTBF de 100.000 de ore

Minusuri

  • Doar doua cabluri PCIe 6+2
  • Merge doar pe 200-240 V
Corsair CX550, 550 W, Bronze
Pentru PC de birou

Corsair CX550, 550 W, Bronze

  • 550 W, 80 PLUS Bronze
  • Nemodulara
  • Topologie LLC cu DC-DC
  • Ventilator de 120 mm controlat termic

Corsair CX550 e o sursa de 550 W cu certificare 80 PLUS Bronze, cea mai mica putere din lista, facuta pentru PC-urile de birou si pentru cele de gaming cu o placa video mica. Foloseste topologie rezonanta LLC cu convertor DC-DC, aceeasi tehnologie ca la sursele mai mari, care tine tensiunile stabile la schimbarile de sarcina.

Ventilatorul de 120 mm e controlat termic, deci se invarte incet cand sursa e rece si accelereaza doar la sarcina mare. Are doua cabluri PCIe 6+2, un cablu de procesor 4+4, cinci SATA si 24 de pini ATX, iar cablurile si conectorii sunt negri. Masoara 150 x 140 x 86 mm si cantareste 2,38 kg.

E nemodulara si are doar cinci conectori SATA. Pentru un PC de birou sau un sistem de gaming cu o placa video de pana la 150-170 W, e cea mai potrivita.

Plusuri

  • Corsair, la cea mai mica putere din lista
  • Topologie LLC cu DC-DC
  • Ventilator controlat termic
  • Doua cabluri PCIe 6+2

Minusuri

  • Nemodulara
  • Doar cinci conectori SATA

Puterea surselor din lista

Puterea surselor PC din lista, in wati, dupa producatori

Corsair RM1000x are cea mai mare putere, 1.000 W, urmata de trei surse de 850 W: Corsair RM850x, Seasonic G12 GC si Seasonic B12 BC. La 750 W sunt Corsair RM750x, Seasonic Focus GX, Gigabyte UD750GM si nJoy Titan+, iar Thermaltake Smart SE are 630 W si Corsair CX550 550 W.

Puterea din numele sursei e cea pe care o poate da continuu, nu un varf. O sursa de calitate de 650 W alimenteaza fara probleme un PC care consuma 450-500 W in jocuri, iar o sursa de 750 W lasa loc pentru o placa video mai mare la urmatoarea modernizare.

Ce sursa pentru ce PC

PCPutereCe verifici
Birou, grafica integrata450-550 W, Bronzeprotectiile, marca
Gaming de clasa medie650-750 W, Goldcablurile PCIe
Placa video noua, de varf850-1000 W, ATX 3.1conectorul 12VHPWR
PC silentios750 W, Gold, Zero RPMmodul ventilatorului
Server de casa, multe discuri750-1000 Wnumarul de SATA

Cati wati iti trebuie

Calculul porneste de la placa video si procesor, care consuma cel mai mult. O placa video de clasa medie are 150-250 W, una de varf 300-450 W, iar un procesor de gaming 65-150 W, cu varfuri mai mari la cele de top. Restul, adica placa de baza, memoriile, SSD-urile si ventilatoarele, adauga in jur de 100 W.

Peste suma se lasa o rezerva de 30-40%, pentru varfurile scurte de consum ale placilor video si pentru ca o sursa lucreaza cel mai eficient la 40-60% din puterea ei. Un PC cu o placa video de 220 W si un procesor de 120 W are nevoie de o sursa de 650-750 W. Producatorul placii video trece in specificatii si o putere minima recomandata pentru sursa; vezi si placile video din comparatia noastra.

Bronze, Gold si eficienta

Certificarea 80 PLUS arata cata energie din priza ajunge la componente. O sursa Bronze are cel putin 82-85% eficienta, una Gold 87-90%, la 20, 50 si 100% din sarcina. La un PC care consuma 400 W, o sursa Gold pierde ca caldura in jur de 45 W, iar una Bronze in jur de 70 W.

Diferenta conteaza mai ales la zgomot si la caldura din carcasa: o sursa Gold se incalzeste mai putin, deci ventilatorul ei merge mai incet sau sta oprit. La un PC folosit cateva ore pe zi, diferenta de consum la factura e mica; la unul pornit toata ziua, se aduna.

Modulara, semimodulara sau fixa

La o sursa complet modulara, toate cablurile se prind in mufe pe spatele ei, deci montezi doar ce folosesti. Carcasa ramane ordonata, aerul circula mai bine, iar la o modernizare schimbi doar cablul, nu toata sursa. Corsair RMx, Seasonic Focus GX si Gigabyte UD750GM sunt complet modulare.

La o sursa semimodulara, ca Thermaltake Smart SE, cablul placii de baza si cel al procesorului sunt fixe, iar restul se prind la nevoie. La o sursa nemodulara, toate cablurile ies din ea, iar cele nefolosite se ascund in spatele placii de baza. Merge bine intr-o carcasa cu loc de cabluri in spate.

ATX 3.1 si conectorul 12VHPWR

Placile video din ultimele generatii folosesc un conector nou, de 16 pini, numit 12VHPWR sau 12V-2x6, prin care trece pana la 600 W pe un singur cablu. Sursele ATX 3.0 si 3.1, ca seria Corsair RMx, au acest cablu nativ si sunt gandite sa suporte varfurile foarte scurte de consum ale acestor placi video.

Pe o sursa ATX 2.4, ca Seasonic Focus GX, placa video noua se alimenteaza printr-un adaptor din doi-patru conectori PCIe de 8 pini, livrat de obicei cu placa. Conteaza ca fiecare conector de 8 pini sa vina pe un cablu separat de la sursa, nu dintr-un singur cablu cu doua mufe, si ca mufa de 16 pini sa intre complet, pana la clic.

Protectiile unei surse

O sursa buna se opreste singura cand ceva merge prost, inainte sa strice componentele. Protectiile de baza sunt patru: la supracurent (OCP), cand o linie da mai mult curent decat poate, la supratensiune (OVP), la scurtcircuit (SCP) si la supraputere (OPP), cand tot PC-ul cere mai mult decat puterea sursei. Toate sursele din lista le au.

Unele surse adauga protectia la subtensiune (UVP) si la supraincalzire (OTP), ca Gigabyte UD750GM, care opreste sursa daca ventilatorul se blocheaza sau carcasa se incinge. Sursele fara marca, fara certificare, au deseori protectii incomplete sau puteri trecute pe eticheta mai mari decat cele reale, iar o sursa care cedeaza poate lua cu ea placa de baza si placa video.

Zgomotul si ventilatorul

Sursa e una dintre piesele care fac zgomot intr-un PC, alaturi de placa video si coolerul procesorului. Sursele cu mod Zero RPM, ca seria Corsair RMx, tin ventilatorul oprit cand sarcina e mica, deci la birou, la filme sau la navigat nu se aud deloc, iar ventilatorul porneste doar in jocuri.

Rulmentul ventilatorului conteaza pentru zgomot si pentru cat tine. Ventilatoarele cu rulment FDB sau hidraulic, ca la Seasonic Focus GX, Gigabyte UD750GM si nJoy Titan+, sunt mai silentioase si mai durabile decat cele cu rulment simplu. O sursa supradimensionata, care lucreaza la jumatate din putere, ramane si ea mai linistita.

Montajul sursei

Doua maini care monteaza o sursa de PC neagra in compartimentul de jos al unei carcase deschise, pe o masa de lucru din lemn, cu suruburi si o surubelnita alaturi

In cele mai multe carcase moderne, sursa se monteaza jos, cu ventilatorul in jos, unde trage aer rece de sub carcasa printr-un filtru de praf. Carcasa trebuie sa stea pe picioare, pe o suprafata dura, nu pe covor, iar filtrul se curata la cateva luni. Daca filtrul lipseste, ventilatorul se intoarce in sus, spre interiorul carcasei.

Inainte de a porni PC-ul, verifici ca toate mufele intra pana la capat: cea de 24 de pini, cea de procesor si cele ale placii video. O mufa pusa pe jumatate se poate incalzi la consum mare. Comutatorul din spatele sursei se trece pe pozitia pornit abia dupa ce toate cablurile sunt legate.

Ce mai merge langa sursa

Sursa alimenteaza tot ce e in carcasa, de la placa de baza si memoriile RAM la SSD-uri. Pentru un PC de gaming care nu trebuie sa se opreasca la o cadere de curent, un UPS pentru gaming protejeaza si sursa, si jocul salvat.

Cum am ales

Am pornit de la sursele PC cu date complete de la producator: puterea, certificarea 80 PLUS, tipul de cabluri, conectorii, protectiile si dimensiunile. Am vrut sa acoperim surse Gold complet modulare cu ATX 3.1, surse Gold si Bronze de la Seasonic, o sursa semimodulara si una de 550 W pentru PC-urile de birou.

Am lasat afara sursele fara certificare 80 PLUS, sursele bulk, fara cutie si fara specificatii complete, si variantele de putere care nu adaugau ceva nou. Unde specificatiile sunt incomplete, ca greutatea la Seasonic, nu am folosit valori din alte surse.

Ce sursa PC sa aleg?
Pentru un PC de gaming cu o placa video de clasa medie, o sursa de 750 W cu certificare 80 PLUS Gold, de la un producator cunoscut, e alegerea cea mai sigura. Corsair RM750x e complet modulara, are conector 12VHPWR pentru placile video noi si mod Zero RPM, in care ventilatorul sta oprit la sarcina mica. Pentru un PC de birou, 550 W Bronze ajung.
De cati wati am nevoie la sursa?
Aduni consumul placii video si al procesorului, adaugi aproximativ 100 W pentru placa de baza, memorii, SSD-uri si ventilatoare si lasi o rezerva de 30-40%. Un PC cu o placa video de 220 W si un procesor de 120 W consuma in jur de 450 W, deci o sursa de 650-750 W e potrivita. Producatorii de placi video trec si o putere recomandata pentru sursa.
Ce inseamna 80 PLUS Bronze si Gold?
Certificarea 80 PLUS arata cat de eficient transforma sursa curentul din priza in curent pentru componente. O sursa Bronze are cel putin 82-85% eficienta, iar una Gold cel putin 87-90%, la sarcini de 20, 50 si 100%. Restul se pierde ca caldura, deci o sursa Gold se incalzeste mai putin, iar ventilatorul ei merge mai incet.
Ce e o sursa modulara?
La o sursa modulara, cablurile se prind in mufe pe spatele sursei si se pun doar cele de care ai nevoie. La una nemodulara, toate cablurile ies fix din sursa, iar cele nefolosite trebuie ascunse in carcasa. Sursa modulara face montajul mai ordonat si aerul circula mai bine prin carcasa.
Am nevoie de sursa ATX 3.1 pentru placa video?
Placile video noi, mai ales cele de varf, folosesc conectorul 12V-2x6 sau 12VHPWR, cu 16 pini, prin care trece toata puterea pe un singur cablu. O sursa ATX 3.0 sau 3.1, ca seria Corsair RMx din lista, are acest cablu nativ si e gandita pentru varfurile scurte de consum ale placilor video. Pe o sursa mai veche se foloseste un adaptor din mai multi conectori de 8 pini.
RB
Redactia bermo
Analiza produse

Selectiile pornesc de la specificatii verificate si de la recenziile reale ale cumparatorilor de pe eMAG. Nu testam fiecare produs in laborator si spunem clar acest lucru; recomandam pe baza datelor si a experientei utilizatorilor, si mentionam mereu compromisurile.

Transparenta afiliere: articolul contine linkuri de afiliere. Daca cumperi printr-un link, putem primi un comision, fara cost suplimentar pentru tine. Nu influenteaza ce recomandam.

Citeste si