Genti si portofele

Cea mai buna geanta Guess in 2026: unde se duc banii

Cea mai buna geanta Guess in 2026: 151,99 lei pe culoare
Cuprins 11 sectiuni
  1. Cele opt genti Guess pe care le recomand
  2. Ce am gasit, pe scurt
  3. Toate cele douazeci de genti Guess masurate
  4. Gasirea 1: 151,99 lei diferenta pentru aceeasi geanta in alta culoare
  5. Gasirea 2: „piele ecologica” inseamna poliuretan, si scrie chiar acolo
  6. Gasirea 3: pretul nu iti spune cat spatiu iei
  7. Gasirea 4: pagina de produs se subtiaza exact acolo unde pretul urca
  8. eMAG sau Fashion Days pentru o geanta Guess
  9. Despre recenzii: cardul din lista minte
  10. Geanta Guess dama: culori si tipuri, pe rand
  11. Ce geanta Guess sa iei, pe scurt

Daca vrei o geanta Guess si nu vrei sa platesti degeaba, geanta crossbody Noelle din piele saffiano sintetica, neagra, la 209,10 lei e alegerea care rezista la verificare: e cea mai ieftina dintre cele douazeci pe care le-am masurat, dar are pagina de produs cea mai completa de pe raft si cel mai serios dosar de recenzii, 4,6 din 10 note. Daca ai nevoie de o geanta Guess mare, shopperul cu breloc cu logo, 24x32x12 cm la 476,99 lei, iti da de patru ori volumul ei pentru mai putin de dublu pretului. Iar geanta pe care nu ti-o recomand e Meridian, 639,05 lei pentru 18x24x4 cm, cel mai prost raport din toata comparatia.

Am citit pagina de produs, rubrica cu rubrica, la douazeci de genti Guess dama aflate in stoc pe 24 septembrie 2026: cincisprezece pe eMAG, din cautarile „geanta guess” (2.160 de rezultate) si „geanta guess shopper”, si cinci pe Fashion Days. Preturile merg de la 209,10 la 811,58 lei. Nu m-am uitat la poze si la pretul din lista, ci la ce declara magazinul in pagina de produs: dimensiuni, material, exterior, compartimente, inchidere. De acolo au iesit trei lucruri pe care nu le vezi rasfoind raftul.

Cele opt genti Guess pe care le recomand

GUESS Noelle, geanta crossbody piele saffiano sintetica, negru, 14x21x8 cm
Cea mai buna alegere 4,60 10 recenzii pe eMAG

GUESS Noelle, geanta crossbody piele saffiano sintetica, negru, 14x21x8 cm

Cea mai ieftina geanta din tot articolul, 209,10 lei, si totusi cea cu pagina de produs cea mai completa: treisprezece rubrici, si singura din douazeci care isi declara captuseala, 80% poliester si 20% bumbac. Exteriorul e 100% poliuretan, ca la gentile de trei ori mai scumpe de pe acelasi raft.

Are cel mai serios dosar de recenzii de pe raft: 4,6 din 10 note, adica de trei ori mai multe pareri decat majoritatea gentilor de peste 400 de lei, care se lauda cu 5 stele din trei sau patru voturi. La 14x21x8 cm e o geanta de oras: telefon, portofel, chei, ochelari, un ruj. Nu intra o sticla de apa.

Bareta e din lant, cu protectie de umar, deci se poarta crossbody sau pe umar. Nota de 4,6 nu e perfecta, dar e singura de pe raft care a fost votata de destui oameni incat sa insemne ceva. La 8,89 lei pentru fiecare 100 de centimetri cubi, e cea mai rezonabila geanta mica din comparatie.

Plusuri

  • Cea mai ieftina de pe raft, 209,10 lei
  • Pagina de produs cea mai completa, 13 rubrici
  • Singura cu captuseala declarata
  • 4,6 din 10 note, cel mai bun dosar

Minusuri

  • Mica, 14x21x8 cm
  • Nu intra o sticla de apa
  • Doar in negru la pretul asta
GUESS, geanta crossbody matlasata, portocaliu mandarina, 16x23x6 cm
Cea mai bine notata 4,71 7 recenzii pe eMAG

GUESS, geanta crossbody matlasata, portocaliu mandarina, 16x23x6 cm

Cea mai mare nota de pe raft cu un numar de voturi care conteaza: 4,71 din 7. E singura geanta care bate 4,6 fara sa se sprijine pe trei-patru recenzii. Costa 329,99 lei si masoara 16x23x6 cm, adica sensibil mai lata decat Noelle de 209 lei, dar mai subtire.

Pagina produsului are douasprezece rubrici si e coerenta: exterior 100% poliuretan, inchidere cu clapeta, bareta din lant cu protectie pentru umar, buzunare si interioare si exterioare. La 14,95 lei pe 100 de centimetri cubi sta la mijlocul clasamentului, ceea ce pentru o geanta mica e onest.

Portocaliul mandarina e un angajament, nu o culoare neutra. Daca o vrei purtabila cu orice, varianta matlasata maro taupe, la 299 de lei, arata la fel — dar are exteriorul 100% poliester in loc de poliuretan si o nota de 3,67 din 3. Diferenta de 30 de lei cumpara aici material mai bun si o nota reala.

Plusuri

  • 4,71 din 7, cea mai buna nota reala
  • Exterior 100% poliuretan
  • Pagina completa, 12 rubrici
  • Mai lata decat crossbody-urile mici

Minusuri

  • Culoare foarte vizibila
  • Doar 6 cm grosime
  • Pagina produsului nu trece numarul de compartimente
Guess Spark, geanta crossbody matlasata, maro camel, 12x18x6 cm
Singura pagina de produs sincera 3 pareri pe eMAG, prea putine pentru o nota

Guess Spark, geanta crossbody matlasata, maro camel, 12x18x6 cm

E singura geanta din douazeci care scrie la rubrica Material, direct, „Poliuretan”, in loc de „piele ecologica”. Aceeasi informatie ca la celelalte, doar ca fara ambalaj. Pentru cine s-a saturat sa descopere la despachetat ce a cumparat, onestitatea asta valoreaza ceva.

Costa 369,99 lei si masoara 12x18x6 cm, exact cat geanta matlasata de 299 de lei de pe acelasi raft: aceleasi doua compartimente, aceeasi inchidere cu capse magnetice, aceeasi bareta din lant. Diferenta reala e in material — poliuretan aici, poliester acolo — si e singura diferenta de pret din tot articolul care se justifica de pe pagina produsului.

Partea slaba e volumul: 1.296 de centimetri cubi la 369,99 lei inseamna 28,55 lei pe 100 de centimetri cubi, al doilea cel mai prost raport din comparatie. E o geanta de seara, nu de zi. Nota, 3,67 din 3 voturi, nu spune nimic statistic.

Plusuri

  • Singura pagina de produs care scrie Poliuretan pe fata
  • Material mai bun decat varianta de 299 lei
  • Doua compartimente si bareta din lant
  • Maro camel, culoare purtabila

Minusuri

  • 28,55 lei pe 100 cm3, foarte scumpa pe volum
  • Doar 12x18x6 cm
  • 3,67 din doar 3 note
GUESS Noelle, geanta crossbody cu bareta din lant, negru, 16x24x7 cm
Cea mai ieftina dintre cele patru Noelle 4 pareri pe eMAG, prea putine pentru o nota

GUESS Noelle, geanta crossbody cu bareta din lant, negru, 16x24x7 cm

Aceeasi geanta Noelle care, in maro taupe deschis, costa 550,99 lei. In negru costa 399. Aceleasi 16x24x7 cm, acelasi exterior 100% poliuretan, aceeasi inchidere cu capse magnetice si clapeta, aceleasi trei compartimente. Diferenta de 151,99 lei e culoarea.

Cele trei compartimente o fac cea mai bine organizata dintre crossbody-urile de pe raft, plus un buzunar cu fermoar pe spate. La 2.688 de centimetri cubi intra si o sticla mica de apa, ceea ce la Noelle saffiano de 209 lei nu se intampla.

Nota de 5 din 4 voturi arata bine si nu inseamna nimic: patru oameni nu fac o statistica. Judec-o dupa pagina de produs, care e completa si coerenta, si dupa faptul ca e varianta cea mai ieftina a unui model pe care alti cumparatori il iau cu 38% mai scump doar pentru nuanta.

Plusuri

  • Cu 151,99 lei sub aceeasi geanta in maro taupe
  • Trei compartimente, cele mai multe de pe raft
  • Buzunar cu fermoar pe spate
  • Intra o sticla mica de apa

Minusuri

  • Nota de 5 vine din doar 4 voturi
  • 14,84 lei pe 100 cm3
  • Negrul e singura culoare la pretul asta
GUESS, geanta shopper cu accesoriu detasabil cu logo, negru, 24x32x12 cm
Cea mai buna geanta mare 3 pareri pe eMAG, prea putine pentru o nota

GUESS, geanta shopper cu accesoriu detasabil cu logo, negru, 24x32x12 cm

Daca vrei o geanta Guess mare si nu vrei sa cumperi pe incredere, asta e alegerea: 476,99 lei pentru 24x32x12 cm, cu pagina de produs intreaga de douasprezece rubrici. Exterior 100% poliuretan, inchidere cu fermoar, un compartiment principal si un breloc detasabil cu logo.

La 9.216 centimetri cubi si 5,18 lei pe fiecare 100, e de sapte ori mai eficienta pe volum decat geanta Meridian de 639,05 lei. Intra un laptop de 13 inci, un dosar A4, o sticla de apa si restul. E geanta de birou si de zi lunga, nu de seara.

Fermoarul pe toata deschiderea e un avantaj real fata de shopperele cu capse: nu se rastoarna continutul cand o pui jos. Nota, 5 din 3 voturi, e prea subtire ca sa conteze, dar pagina completa compenseaza — stii exact ce cumperi.

Plusuri

  • 5,18 lei pe 100 cm3, foarte bun raport
  • Pagina completa, 12 rubrici
  • Inchidere cu fermoar pe toata gura
  • Intra laptop de 13 inci si dosar A4

Minusuri

  • Un singur compartiment principal
  • 5 din doar 3 note
  • 476,99 lei, nu e o geanta de buget
GUESS Brenton, geanta shopper din piele ecologica, negru, 27x36x14 cm
Acelasi model, 30 de lei mai ieftin 2 pareri pe eMAG, prea putine pentru o nota

GUESS Brenton, geanta shopper din piele ecologica, negru, 27x36x14 cm

Shopperul Brenton e singura geanta pe care am gasit-o identica pe amandoua magazinele: 27x36x14 cm, exterior 100% poliuretan, un compartiment, acelasi nume de model. Pe eMAG costa 560,99 lei, pe Fashion Days 590,99. Treizeci de lei diferenta pentru exact acelasi obiect.

Are 13.608 centimetri cubi, adica 4,12 lei pe fiecare 100 — al patrulea cel mai bun raport din comparatie si cel mai bun dintre gentile cu pagina completa oferite direct de magazin. Vine cu un etui detasabil si un etui interior cu fermoar, deci organizarea nu lipseste desi compartimentul principal e unul singur.

Cele doua barete fixe se poarta pe umar, nu crossbody. Nota, 5 din 2 voturi, nu inseamna nimic. Ce inseamna ceva e ca la 27x36x14 cm e cea mai incapatoare geanta din articol care are si pagina completa, si material declarat, si un pret sub 600 de lei.

Plusuri

  • Cu 30 de lei sub acelasi model pe Fashion Days
  • 4,12 lei pe 100 cm3
  • Etui detasabil si etui interior cu fermoar
  • Pagina completa, material declarat

Minusuri

  • Barete fixe, nu se poarta crossbody
  • Fara inchidere declarata in pagina de produs
  • 5 din doar 2 note
GUESS, geanta shopper cu monograma si etuiuri detasabile, gri inchis, 31x49x14 cm
Cea mai incapatoare cu pagina de produs intreaga 1 parere pe eMAG, prea putine pentru o nota

GUESS, geanta shopper cu monograma si etuiuri detasabile, gri inchis, 31x49x14 cm

31x49x14 centimetri, adica 21.266 de centimetri cubi: de doisprezece ori cat geanta Meridian, care costa cu 59 de lei mai mult. La 579,89 lei ies 2,73 lei pentru fiecare 100 de centimetri cubi, al doilea cel mai bun raport din tot articolul si cel mai bun dintre gentile cu pagina completa.

Are exterior 100% poliuretan, inchidere cu fermoar, un compartiment principal si etuiuri detasabile, plus modelul cu monograma. Pagina produsului are douasprezece rubrici, deci stii ce cumperi — spre deosebire de cele doua shoppere mai scumpe de pe raft, care au doua si trei rubrici.

E mare cat sa fie geanta de calatorie scurta, nu doar de birou: 49 de centimetri latime inseamna ca intra un laptop de 15 inci pe lat, cu tot cu incarcator si documente. Nota de 5 vine dintr-un singur vot, deci ignor-o complet si uita-te la dimensiuni.

Plusuri

  • 2,73 lei pe 100 cm3, printre cele mai bune
  • 21.266 cm3, cea mai incapatoare cu pagina completa
  • Etuiuri detasabile incluse
  • Inchidere cu fermoar

Minusuri

  • O singura nota, deci nicio statistica
  • Un singur compartiment principal
  • Prea mare pentru iesiri scurte
GUESS Meridian, geanta crossbody cu bareta de umar, roz prafuit, 18x24x4 cm
De evitat la pretul asta 4,25 12 recenzii pe eMAG

GUESS Meridian, geanta crossbody cu bareta de umar, roz prafuit, 18x24x4 cm

O pun in articol pentru ca e cea mai cautata varianta de geanta Guess roz si pentru ca e exemplul cel mai clar de pret care nu urmeaza produsul: 639,05 lei pentru 18x24x4 cm, adica 1.728 de centimetri cubi. Ies 36,98 de lei pentru fiecare 100 — cel mai prost raport din toata comparatia, de optsprezece ori mai slab decat la primul clasat.

Patru centimetri grosime inseamna ca e practic o plicuri pe umar: intra telefonul, portofelul si cheile, dar nu si o sticla de apa sau o umbrela. Exteriorul e acelasi 100% poliuretan ca la geanta de 209 lei, deci nu platesti un material mai bun.

Are totusi ceva ce restul raftului nu are: 12 recenzii, al doilea cel mai mare numar din articol, cu nota 4,25. E o nota onesta, obtinuta de la destui oameni incat sa insemne ceva, si e mai credibila decat toate cele de 5 din trei voturi. Daca roz prafuit e exact ce cauti si bugetul nu conteaza, macar stii ca oamenii care au cumparat-o nu s-au plans.

Plusuri

  • 12 recenzii, al doilea cel mai bun numar
  • Nota reala 4,25, nu 5 din trei voturi
  • Roz prafuit, culoare greu de gasit
  • Bareta ajustabila si detasabila

Minusuri

  • 36,98 lei pe 100 cm3, cel mai prost raport
  • Doar 4 cm grosime
  • Acelasi poliuretan ca geanta de 209 lei
  • 639,05 lei

Ce am gasit, pe scurt

  1. Aceeasi geanta costa cu 151,99 lei mai mult daca o iei in alta culoare. Patru genti Noelle, toate 16x24x7 cm, toate cu acelasi exterior declarat: 399 de lei negru, 550,99 maro taupe deschis. 2. „Piele ecologica” inseamna poliuretan, si pagina de produs recunoaste asta doua randuri mai jos. La optsprezece din douazeci de genti, rubrica Material si rubrica Exterior se contrazic in acelasi tabel. 3. Pretul nu spune aproape nimic despre cat iei. Intre cea mai buna si cea mai proasta geanta pe unitatea de volum e un raport de 18 la 1, iar cea mai scumpa geanta din comparatie are pagina de produs cu doua rubrici.

Toate cele douazeci de genti Guess masurate

Coloana „lei / 100 cm3” e pretul impartit la volumul declarat in pagina de produs. Nu e o masura a calitatii, ci a cat spatiu primesti pe leu — utila exact acolo unde preturile sar fara explicatie. Randurile marcate cu asterisc au dimensiunile luate din titlul anuntului, pentru ca pagina produsului nu le trece.

GeantaCuloareMagazinPret (lei)Dimensiuni (cm)Lei / 100 cm3Exterior declaratNota
Noelle crossbody saffianoNegrueMAG209,1014x21x88,89100% poliuretan4,60 din 10
Crossbody matlasataMaro taupeeMAG299,0012x18x623,07100% poliester3,67 din 3
Crossbody matlasataPortocaliu mandarinaeMAG329,9916x23x614,95100% poliuretan4,71 din 7
Geanta de mana, textilMulticoloreMAG340,99———3,67 din 3
Spark crossbody matlasataMaro cameleMAG369,9912x18x628,55100% poliuretan3,67 din 3
Noelle crossbody monogramaNegru, gri antracitFashion Days374,9913x20x818,03100% poliester—
Noelle cu bareta din lantNegrueMAG399,0016x24x714,84100% poliuretan5 din 4
Paisleigh crossbody matlasataNegruFashion Days430,9918x23x1010,41100% poliuretan—
Noelle cu bareta din lantMaro scortisoaraeMAG432,9916x24x716,11100% poliuretan5 din 4
Shopper cu breloc logoNegrueMAG476,9924x32x125,18100% poliuretan5 din 3
Noelle cu bareta din lantRosu vermillioneMAG483,9916x24x718,01Material sintetic5 din 4
Ella, geanta de umarMaro cognacFashion Days529,9918x32x713,14100% poliuretan—
Noelle cu bareta din lantMaro taupe deschiseMAG550,9916x24x720,50100% poliuretan5 din 4
Brenton shopperNegrueMAG560,9927x36x144,12100% poliuretan5 din 2
Shopper monograma, etuiuriGri inchiseMAG579,8931x49x142,73100% poliuretan5 din 1
Giully II shopperCremeMAG590,2346x33x19 *2,05——
Brenton shopperNegruFashion Days590,9927x36x144,34100% poliuretan—
Meridian crossbodyRoz prafuiteMAG639,0518x24x436,98100% poliuretan4,25 din 12
Cheryl, geanta de umarMaro taupeFashion Days752,9915x27x823,24100% poliuretan—
Power Play II shopperNegrueMAG811,5848x32,5x15 *3,47——

Gasirea 1: 151,99 lei diferenta pentru aceeasi geanta in alta culoare

Patru dintre gentile de pe raft se cheama la fel — Noelle, crossbody cu bareta din lant — si au, in pagina de produs, exact aceleasi dimensiuni: 16x24x7 centimetri. Toate patru declara acelasi tip de inchidere si acelasi gen de exterior. Iata ce costa:

Noelle cu bareta din lantPretCompartimenteExterior declarat
Negru399,003100% poliuretan
Maro scortisoara432,991100% poliuretan
Rosu vermillion483,993Material sintetic
Maro taupe deschis550,993100% poliuretan

Intre negru si maro taupe deschis sunt 151,99 lei, adica 38% in plus, pentru o geanta cu acelasi nume, aceleasi dimensiuni si acelasi material declarat. Nu e o eroare de listare: sunt patru anunturi separate, fiecare cu pagina de produs lui, toate in stoc in aceeasi zi.

Randul din mijloc merita citit de doua ori. Geanta de 432,99 lei are un singur compartiment, fata de trei la cea de 399. Platesti cu 33,99 de lei mai mult si primesti mai putina organizare interioara. Daca te uitai doar la poza si la pret, nu aveai cum sa stii.

Iar cea de 483,99 lei, rosu vermillion, e singura din tot raftul care refuza sa spuna din ce e facuta: la rubrica Exterior scrie „Material sintetic”, fara procent si fara nume. Celelalte nouasprezece genti spun exact. Concluzia practica pentru oricine cauta o geanta Guess neagra: negrul e, pe raftul asta, cea mai ieftina culoare la acelasi model. Daca nu ai o preferinta puternica de nuanta, culoarea e locul unde economisesti cel mai mult fara sa pierzi nimic masurabil. Aceeasi intrebare, pusa la geanta michael kors: 15 genti Michael Kors citite de pe pagina produsului, 540-1.047 lei.

Gasirea 2: „piele ecologica” inseamna poliuretan, si scrie chiar acolo

Optsprezece din cele douazeci de genti au la rubrica Material exact cuvintele „piele ecologica”. Doua randuri mai jos, in aceeasi pagina, rubrica Exterior spune altceva:

  • 100% poliuretan — la paisprezece genti
  • 100% poliester — la doua, una de 299 de lei pe eMAG si Noelle de 374,99 de pe Fashion Days
  • Material sintetic, fara alta precizare — la una, de 483,99 lei
  • lipseste complet — la trei

O singura pagina de produs din douazeci e sincera din primul rand: geanta Spark, 369,99 lei, scrie la Material direct „Poliuretan”. E aceeasi informatie pe care celelalte o ambaleaza in „piele ecologica”, doar ca scrisa pe fata.

Ca sa fie limpede, pentru ca e sursa celor mai multe dezamagiri la despachetat: piele ecologica nu inseamna piele prelucrata ecologic. Inseamna imitatie de piele, o folie de plastic aplicata pe un suport textil. Poliuretanul e cel mai bun dintre plasticele folosite la genti — se indoaie fara sa crape imediat, arata a piele si tine cativa ani daca nu il tii in soare. Poliesterul e mai ieftin si mai rigid, si se vede la pipait.

Diferenta conteaza la buzunar. Geanta de 299 de lei, 12x18x6 cm, are exteriorul 100% poliester. Geanta Spark, 369,99 lei, are exact aceleasi dimensiuni, 12x18x6 cm, aceleasi doua compartimente, aceeasi inchidere cu capse magnetice si aceeasi bareta din lant — dar exteriorul e 100% poliuretan. Cei 70,99 de lei in plus cumpara, de data asta, un material real mai bun. E singura diferenta de pret de pe raftul asta care se justifica de pe pagina produsului.

Gasirea 3: pretul nu iti spune cat spatiu iei

Daca asezi cele douazeci de genti dupa cati lei platesti pentru fiecare 100 de centimetri cubi de volum declarat, ordinea se rastoarna complet fata de ordinea preturilor:

GeantaPret (lei)Volum (cm3)Lei / 100 cm3
Giully II shopper, crem590,2328.8422,05
Shopper monograma, gri inchis579,8921.2662,73
Power Play II shopper, negru811,5823.4003,47
Brenton shopper, negru560,9913.6084,12
Shopper cu breloc logo, negru476,999.2165,18
Noelle saffiano, negru209,102.3528,89
Noelle cu bareta din lant, negru399,002.68814,84
Spark, maro camel369,991.29628,55
Meridian, roz prafuit639,051.72836,98

Intre primul si ultimul rand e un raport de 18 la 1, la preturi care nu difera nici macar de doua ori. Geanta Meridian costa 639,05 lei si iti da 1.728 de centimetri cubi. Shopperul Giully II costa 590,23 — adica mai putin — si iti da 28.842. Aceiasi bani, de saptesprezece ori mai mult loc.

Asta nu inseamna ca o geanta Guess de umar mica e o alegere proasta. Inseamna ca o geanta mica trebuie sa fie ieftina ca sa aiba sens, iar raftul ofera exact asta: Noelle saffiano neagra, 209,10 lei pentru 14x21x8 cm, la 8,89 lei pe unitate, e de peste patru ori mai rezonabila decat Meridian si de trei ori mai rezonabila decat Spark.

Gasirea 4: pagina de produs se subtiaza exact acolo unde pretul urca

Majoritatea gentilor de pe raft au intre zece si treisprezece rubrici in pagina de produs: material, exterior, dimensiuni, compartimente, buzunare, barete, culoarea accesoriilor metalice, sistem de inchidere. Doua nu au.

  • Power Play II shopper, 811,58 lei — cea mai scumpa geanta din toata comparatia. Pagina produsului are doua rubrici. Dimensiunile apar doar in titlul anuntului.
  • Giully II shopper, 590,23 lei — trei rubrici. Tot cu dimensiunile in titlu.

Amandoua sunt oferite de vanzatori din marketplace, nu direct de magazin, si se vede. Nu inseamna ca sunt genti proaste — Giully II iese cel mai bine la raportul volum-pret din tot articolul. Inseamna ca le cumperi pe incredere: nu ai in scris nici materialul exterior, nici captuseala, nici cate compartimente are. Daca ceva nu corespunde la despachetat, nu ai cu ce sa te iei de descriere, pentru ca descrierea nu spune nimic.

Si tot la capitolul produse, un detaliu care spune multe despre cat de automat se completeaza anunturile: la o geanta dama Guess de 340,99 lei, descrierea tradusa de robot incepe cu „Ghici geanta Fete JBLK J5BZ30 WFV20”. Numele marcii, Guess, a fost tradus ca verbul „a ghici”. Tot ea e singura geanta din douazeci declarata Textil, fara nicio rubrica de exterior, cu trei rubrici in total si un pret peste al gentilor cu pagina completa.

eMAG sau Fashion Days pentru o geanta Guess

Cele doua magazine se suprapun mai putin decat te-ai astepta, si asta e de fapt vestea buna: nu e o alegere intre acelasi raft la doua preturi, ci doua rafturi diferite. Un singur model apare identic pe amandoua: shopperul Brenton, 27x36x14 cm, exterior 100% poliuretan. Costa 560,99 lei pe eMAG si 590,99 pe Fashion Days. Treizeci de lei, in favoarea eMAG, pentru exact acelasi obiect.

Restul se aseamana doar cu numele. Cel mai bun exemplu e Noelle. Pe eMAG, Noelle cu bareta din lant are 16x24x7 cm si exterior 100% poliuretan, de la 399 de lei. Pe Fashion Days, Noelle cu monograma are 13x20x8 cm si exterior 100% poliester, la 374,99. Acelasi nume de model, alt material, alte dimensiuni, alt pret. „Noelle” e nume de linie, nu de produs — daca il cauti dupa nume si compari doar preturile, compari doua genti diferite. Am facut aceeasi verificare la geanta valentino: 16 genti Valentino Bags citite de pe pagina produsului, 125-608 lei.

Diferenta a doua, si e importanta daca te bazezi pe pareri: pe Fashion Days nu exista note si nu exista recenzii, la niciunul din cele cinci produse verificate. Nici macar o stea. Deci acolo comparatia se face exclusiv pe rubricile de pe pagina produsului — care, trebuie spus, sunt curate si complete, intre unsprezece si treisprezece la fiecare din cele cinci genti.

Despre recenzii: cardul din lista minte

Merita spus limpede, pentru ca schimba felul in care cauti. Pe pagina de rezultate pentru „geanta guess” am numarat 46 de carduri Guess, toate fara nicio recenzie afisata. Deschizand paginile produselor, au aparut note si voturi la unsprezece din cincisprezece genti eMAG. Cardul din lista pur si simplu nu le arata.

Si cand ajungi la pagina de produs, cifrele cer citite cu atentie:

  • Cinci genti au „5 stele” — din una, doua, trei sau patru recenzii. Un singur om nemultumit le-ar rupe nota in doua. Nu sunt note, sunt coincidente.
  • Doua genti au peste zece voturi: Noelle saffiano, 4,6 din 10, si Meridian, 4,25 din 12. Amandoua stau sub 5. Asta e felul in care arata o nota adevarata.

Regula practica: ignora orice nota sub cinci voturi si uita-te in schimb la cate rubrici are pagina de produs. O pagina de produs cu douasprezece rubrici iti spune mai multe despre ce cumperi decat trei oameni care au dat cinci stele.

Geanta Guess dama: culori si tipuri, pe rand

O geanta Guess dama costa, pe raftul comparat aici, intre circa 209 si 639 de lei, iar alegerea se face pe doua axe: tipul si culoarea.

O geanta umar Guess de tip shopper, adica cea incapatoare pentru laptop si acte, costa intre circa 477 si 580 de lei: Brenton, cea cu accesorii si cea cu monograma. Crossbody, geanta mica purtata in diagonala, acopera restul si porneste de la circa 209 lei.

Pe culori: o geanta neagra Guess e cea mai bine reprezentata, cu patru modele intre circa 209 si 561 de lei, deci si cea mai ieftina, si una dintre cele mai scumpe. O geanta Guess maro, in nuanta camel, costa circa 370 de lei, iar o geanta roz Guess, in roz prafuit, circa 639, cea mai scumpa din articol. Mai exista si o varianta portocalie, la circa 330 de lei, si una gri inchis cu monograma, la circa 580.

Deci nuanta chiar misca pretul aici: aceeasi constructie crossbody costa 209 lei in negru si 639 in roz.

Ce geanta Guess sa iei, pe scurt

  • Buget mic, purtare zilnica: Noelle saffiano neagra, 209,10 lei. Cea mai ieftina, pagina de produs cea mai completa, cel mai bun dosar de recenzii. Daca bugetul e sub 250 de lei, nu exista alta discutie pe raftul asta.
  • Geanta Guess de umar, pentru seara: geanta matlasata portocaliu mandarina, 329,99 lei, 4,71 din 7. Daca vrei o culoare neutra, Spark maro camel la 369,99 e singura cu material scris pe fata.
  • Geanta Guess mare, pentru birou: shopperul cu breloc cu logo, 476,99 lei, 24x32x12 cm, cu fermoar pe toata gura. Pentru si mai mult loc, shopperul cu monograma, 579,89 lei, 31x49x14 cm.
  • Cea mai buna geanta neagra incapatoare: Brenton, 560,99 lei pe eMAG — si tine minte ca acelasi model costa 590,99 pe Fashion Days.
  • Geanta Guess roz: Meridian, 639,05 lei, e singura optiune si e scumpa pe volum, dar are cele mai multe recenzii reale din articol.
  • Ce sa nu faci: sa alegi dupa poza si pret din lista. Pe raftul asta, culoarea adauga pana la 151,99 lei la aceeasi geanta, iar doua dintre cele mai scumpe modele au produse cu doua si trei rubrici.

Preturile si notele din articol sunt cele de pe eMAG si Fashion Days pe 24 septembrie 2026 si se schimba des, mai ales la genti. Dimensiunile si materialele, in schimb, raman — si tocmai de aceea merita citite de pe pagina produsului inainte de a apasa pe cumpara.

Care e cea mai buna geanta Guess?
Pentru majoritatea oamenilor, geanta crossbody Noelle din piele saffiano sintetica, negru, la 209,10 lei. E cea mai ieftina din toate cele douazeci masurate si totusi are pagina de produs cea mai completa, cu treisprezece rubrici, si e singura de pe raft care isi declara captuseala: 80% poliester, 20% bumbac. Are si cel mai bun dosar de recenzii, 4,6 din 10 note, adica de trei ori mai multe pareri decat majoritatea gentilor de peste 400 de lei. La 14x21x8 cm intra telefonul, portofelul, cheile si ochelarii, nu mai mult.
De ce costa aceeasi geanta Guess preturi diferite?
Pentru ca se vinde in mai multe culori, iar culoarea schimba pretul mai mult decat orice altceva. Patru genti Noelle cu bareta din lant au exact aceleasi dimensiuni, 16x24x7 cm, si acelasi exterior declarat: 399 de lei in negru, 432,99 in maro scortisoara, 483,99 in rosu vermillion si 550,99 in maro taupe deschis. Intre prima si ultima sunt 151,99 lei, adica 38% in plus, pentru aceeasi geanta in alta culoare. Iar cea de 432,99 are un singur compartiment, fata de trei la cea de 399.
Ce inseamna piele ecologica la o geanta Guess?
Inseamna plastic, si pagina de produs o spune singura daca cobori doua randuri. Optsprezece din cele douazeci de genti scriu la rubrica Material piele ecologica, iar la rubrica Exterior, in aceeasi pagina, scriu 100% poliuretan la paisprezece dintre ele si 100% poliester la doua. O singura pagina de produs e sincera de sus: geanta Spark, 369,99 lei, scrie direct Material: Poliuretan. Nu e o critica adusa marcii, ci o traducere: piele ecologica nu inseamna piele prelucrata ecologic, ci imitatie de piele.
Care e cea mai incapatoare geanta Guess?
Dintre cele cu pagina completa, geanta shopper cu monograma si etuiuri detasabile, 31x49x14 cm, la 579,89 lei. Are 21.266 de centimetri cubi, adica de doisprezece ori mai mult decat geanta Meridian de 639,05 lei, care e mai scumpa. Daca vrei si mai mult spatiu, shopperul Giully II are 46x33x19 cm la 590,23 lei, dar pagina de produs lui are trei rubrici si dimensiunile apar doar in titlu, deci cumperi pe incredere.
Exista geanta Guess alba?
Pe raftul masurat pe 24 septembrie 2026, nu. Douazeci de genti verificate una cate una, iar culorile care apar sunt negru, maro in patru nuante, rosu vermillion, portocaliu mandarina, roz prafuit, gri inchis si multicolor. Cel mai aproape de alb e shopperul Giully II, declarat culoare bej in titlu si Crem in pagina de produs, la 590,23 lei. Daca tii neaparat la alb, merita cautat din cand in cand, pentru ca stocul se schimba, dar nu il alege pe baza pozei din lista fara sa deschizi pagina de produs.
Cat costa o geanta Guess de plaja?
Nu am gasit niciuna pe raftul masurat. Cea mai apropiata folosinta o acopera shopperele mari: modelul cu breloc cu logo, 24x32x12 cm la 476,99 lei, sau Brenton, 27x36x14 cm la 560,99 lei, amandoua cu exterior 100% poliuretan, deci se sterg cu o carpa umeda. Poliuretanul nu e insa prieten cu soarele puternic si cu nisipul umed pe termen lung, asa ca o geanta de plaja adevarata, din panza sau rafie, e o alegere mai buna pentru vara.
Merita cumparata o geanta Guess de peste 600 de lei?
Nu pe baza raftului asta. Geanta Meridian costa 639,05 lei si are 18x24x4 cm, adica 36,98 de lei pentru fiecare 100 de centimetri cubi, cel mai prost raport din toata comparatia. In acelasi timp, un shopper de 579,89 lei iti da 2,73 lei pe aceeasi unitate, de treisprezece ori mai bine. Iar cea mai scumpa geanta din comparatie, Power Play II la 811,58 lei, are o pagina de produs cu doua rubrici. Peste 600 de lei platesti marca si forma, nu materiale mai bune: exteriorul ramane 100% poliuretan ca la geanta de 209 lei.
Unde e mai ieftina o geanta Guess, pe eMAG sau pe Fashion Days?
Depinde de model, si singurul mod de a sti e sa compari acelasi model. Shopperul Brenton, identic pe amandoua magazinele la 27x36x14 cm si 100% poliuretan, costa 560,99 lei pe eMAG si 590,99 pe Fashion Days, deci 30 de lei diferenta in favoarea eMAG. In schimb geanta Noelle de pe Fashion Days costa 374,99 fata de 399 pe eMAG, dar nu e aceeasi geanta: are 13x20x8 cm in loc de 16x24x7 si exteriorul e 100% poliester, nu poliuretan.
RB
Redactia bermo
Analiza produse

Selectiile pornesc de la specificatii verificate si de la recenziile reale ale cumparatorilor de pe eMAG. Nu testam fiecare produs in laborator si spunem clar acest lucru; recomandam pe baza datelor si a experientei utilizatorilor, si mentionam mereu compromisurile.

Transparenta afiliere: articolul contine linkuri de afiliere. Daca cumperi printr-un link, putem primi un comision, fara cost suplimentar pentru tine. Nu influenteaza ce recomandam.

Citeste si